Vivien Reis: 10 zvyků úspěšných autorů

autor: | Úno 27, 2019 | Články, překlady, videa s titulky | 0 komentářů

Všichni chceme být úspěšnými autory, ale co to vlastně obnáší? Ahoj lidi a vítejte zpátky na mém kanálu. Zvažte odběr, jo, vy, vidim, že jste se ještě nepřihlásili, takže jen klikněte na ten čudlík, protože nové video postuju každý týden a pak nezapomeňte dát videu palec, pokud se vám tenhle typ obsahu zamlouvá. Poměrně hodně tipů, které tu budu dnes uvádět, se vztahuje jak na tradiční publikování, tak na sebevydávání.

Jsou to věci, kterých jsem si všimla, četla o nich nebo se je naučila vlastní zkušeností. Rychlá odbočka, pokud se zajímáte o kurzy psaní, několika jich právě vytvářím a pokud chcete být u beta verzí, nebo chcete jako první vědět o mých dalších kurzech, třeba získat nějakou slevu, dole je odkaz na zápis.

Fajn, takže jdeme rovnou k věci. Tady je 10 návyků úspěšných autorů

Sebe sama propagujete neustále

Je fakt důležité být ve spojení s fanoušky, vystavit si v knižním světě jméno a hodně lidí si myslí a já si to myslela taky, že se to nevztahuje na autory vydávané klasickou cestou. A že nakladatelství se o marketing kompletně starají, což ale není pravda. Každý autor musí propagovat sebe sama. Nezáleží na tom, jestli publikujete tradičně nebo sami. Tohle se dá dělat navštěvováním akcí, autogramiádami, pouhým mluvením o knihách a různými marketingovými tvůrčími způsoby.

Můžete klidně udělat youtube kanál, jestli chcete, ovšem pokud chcete být úspěšní, potřebujete propagovat svoje knihy a propagovat sebe sama. Můžete si na to samozřejmě někoho zaplatit, aby toho hodně dělal za vás, ale stejně potřebujete být aktivní online a dostupní pro své fanoušky třeba po chatu.

Disciplína

Mail nakladateli? Stručně prosím, aneb Po čem nakladatelé touží…

Je důležité přistupovat k psaní jako k práci a že vy jste zodpovědní, pokud se rozhodnete publikovat vaši knihu řekněme prosinci, víte, že finální verzi potřebujete někdy v listopadu. Zpětně se můžete rozhodnout, že vaše první verze musí být hotová v červnu, což znamená, že v dubnu, květnu a červnu potřebujete napsat tisíc slov za den. Takže si prostě sednete a budete psát, abyste udrželi plán, protože pokud se ho nebudete držet, tak to zkrátka nedáte.

Psaní novely je velký úkol, takže je potřeba ho roztáhnout na dlouhé časové období. Znamená to, že pokud si dáte dva týdny oraz, ucítíte, jak se to na vás pak všechno nahrne. Ušetřete si tenhle stres díky vlastní disciplíně a vědomí, že držet se dneska plánu znamená neztratit zítřek.

Každý sen se pohněte dopředu

Podobně jako u minulého bodu se úspěch nedostavuje přes noc. I autoři, u kterých to vypadá, že se mohutně zjevili odnikud s první knihou, se tam nedostali přes noc. Strávili nejspíš několik let prací na té konkrétní knize a pak ještě déle ostřili své řemeslo. I když vlastně nepíšete něco každý den, stejně můžete pracovat na svém podnikání nebo knižním marketingu, ačkoli netušíte, jestli nakonec za čtyři roky ten úspěch přijde nebo ne.

 Bez denního postupu ale nepřijde určitě. Knižní svět není ani tak závod k cílové pásce jako spíš pomalý a vytrvalý poklus k úspěchu každodenním posunem a jednoho dne se probudíte přesně tam, kde jste chtěli být.

Vděčně přijímejte kritiku

Nemůžete se cokoli naučit, pokud nepřijmete zpětnou vazbu. Mnoho z nás autorů bylo na začátku extrémně defensivních, když jsme dostali jakoukoli zpětnou vazbu na naši tvorbu a není to přínosné v dlouhodobém horizontu autorského úspěchu. Nejjednodušší cesta k vylepšení vašeho psaní je skrze čtení ostatními a přijímání jejich zpětné vazby.

Terrible Writing Advice: Invaze mimozemšťanů

Může to být nejdříve náročné, ale jednou z klíčových věcí, kterou musíte udělat, je požádat o zpětnou vazbu. Uvědomte si, že otvíráte dveře kritice v zájmu svého autorského růstu. Mnozí z nás si vyvinuli tenhle strach ze zpětné vazby v rámci známkování ve škole. Neměli jsme moc volbu a ať už jsme něčí názor na něco chtěli nebo ne, bylo to prostě vyžadováno.

Ale teď můžeme sáhnout ven a můžeme o kritiku požádat. A už jen akt požádání vás učiní otevřenějšími k jejímu vděčnějšímu přijetí.

Klaďte důraz na relaxaci

Je velmi jednoduché dostat se k vyhoření prakticky v čemkoli, ovšem v psaní zvláště. Mnoho z nás umí sprintovat, ale být úspěšným autorem znamená udávat si tempo a částí toho je ujištění se, že vaše fyzická i kreativní kondice zůstává na výši. Vynechání relaxace je celkem zaručená cesta právě k tomu jednoho dne vyhořet. Mnoho z nás má pocit, že odpočinkový čas je ztracený čas. Já se dobíjím u filmů a seriálů, což je pro mnohé lidi jen ztráta času.

Pro mě je to ale produktivní, protože mě to dobíjí, učí přijmout se a necítit vinu za vlastní nečinnost. Dovolí vám to pokračovat v psacím procesu dlouhodobě a bude pak udržitelnější.

Pořád se učíte a zlepšujete

Čtěte všechno – knihy o psaní, fikci, knihy mimo váš oblíbený žánr. Pokud najdete a přečtete knihu, která se vám fakt líbi, rozeberte proč. Učte se z toho, sledujte Youtube kanály, zaplaťte si kurzy, jděte do knihovny, pokud máte pocit, že už jste dlouho nečetli nic o psaní. Pak si vemte nějaký čas na vylepšení vašich technik a procesu.

Bookishpixie: Dalších 5 způsobů, jak podpořit autora

Nikdy nevíte, kdy vám něco vylepší váš proces, dokud to nezkusíte. Takže se učte a zkoušejte, abyste se zlepšili. Můžete mít pocit, že už jste na věci přišli, ale vždycky se potřebujete učit dál.

Dívejte se dopředu, abyste se mohli připravit

I když nejste ten typ, úspěšní autoři plánují. Marketing a publikování knihy zabere čas, ale dá se to proložit vaším dalším projektem, abyste se udrželi ve varu. Pokud se soustředíte jen na jednu věc v čase, budete mít mnohem větší mezery mezi publikováním. Události také potřebují naplánovat dopředu, abyste pak neměli náhodou vydání přesně po týdnu stráveném cestováním.

Když děláte marketing nebo vydáváte knihu, má kalendář spoustu pohyblivých částí a to si žádá nějaký stupeň organizace. Být připraven předem a vědět, co všechno je potřeba provést vás udrží v připravenosti ke zvládnutí všech vašich psacích cílů. Mám pocit, že že postupujeme celkem rychle.

Naučte se říct ne

Existuje taková spousta příležitostí k tomu dostat se ven jako autor, ale psaní a vydávání by měla být priorita. Osobně mám masivní strach ze zmeškání (Syndrom FOMO, Fear Of Missing Out), který má myslím hodně lidí a já asi kýchnu. Každopádně tohle má hodně lidí a pro mě je obtížné to provádět, ale už jsem odřekla hodně věcí a udělám to znova.

Pravděpodobně budete mít dost možností, jak se zapojit v dalších letech, pokud dneska odmítnete. To samé platí i pro osobní povinnosti, je v pohodě říct ne. Hrozně dlouho jsem se cítila provinile, když jsem odvětila, že ne, třeba na svatbu, ale pokud vám to nefunguje, tak s tím prostě nic nevyvedete a já i manžel říkáme oba spíš ne častěji z mnoha důvodu.

Shaelin Writes: 12 tipů pro nováčky v psaní krátkých příběhů, tedy povídek

Hlavně kvůli duševní pohodě, ale taky kvůli byznysu.

Reinvestujte do svého autorského podnikání

Hodně peněz z těch, které jste skrze to získali. Jako autorka jsem reinvestovala do svých projektů a je to totálně v pohodě v případě prvních několika knih. Nenechte se tím vyděsit, nějakou dobu trvá, než to získá trochu spád. Ale úspěšní autoři vědí, že potřebují reinvestovat sami do sebe a svého podniku, aby rostl ještě víc. Tohle platí jak pro tradičně vydávané i samopublikační autory.

Jednoho dne přijde ta zlomová kniha, ale úspěch ve světě vydávání stojí čas v dlouhém horizontu. Táhnete to dlouho, takže se bojíte reinvestovat do vašeho podniku, aby rostl. Varování k tomuhle – úspěšní autoři taky dělají průzkum a neplácají své peníze zbytečně, jen aby do toho něco vrazili. Takže buďte uvážliví.

Mějte hroší kůži

Tohle je podobné jako přijímat vděčně kritiku, ale v obecné rovině úspěšní autoři mají tvrdší kůži. Obesílání vaší knihy skoro vždycky znamená, že budete čelit spoustě odmítání. Když si to pustíte k tělu příliš, tak vás to zastaví od publikování a obesílání obecně. Takže mít odolnost vás udržuje v pohybu dopředu. Stejně tak ohlasy nebudou jen milé, recenze nebudou jen milé, když budete mít Youtube kanál nebo online platformu, budete dostávat i ostré komentáře.

Ale mít hroší kůži znamená, že nenecháte tu negativitu ovlivnit vaši práci. Je hrozně snadné soustředit se na to špatné, a ačkoli je tohle zvyk úspěšných autorů, není to černobílý zvyk, není to 100% nebo 0. Autoři, kterým tohle jde, můžou zjistit, že mají splín z vlastního psaní, kvůli tomu, co někdo prohlásil.

Big Think: Kreativní proces Margaret Atwood

Je to něco, s čím je třeba pracovat po celou dobu, ale vytrvale se pohybujte dopředu každý den směrem k vašim cílům s vědomím, že se tam nakonec dostanete. Fajn, tolik pro dnešek, lidi. Doufám, že vám tohle video pomohlo, podělte se dole o vaše vlastní pozorování stran úspěšných autorů a třeba nějakou lekci, kterou jste se naučili. Já se vždycky snažím se zlepšit a určitě i všichni další uvítají to, co máte na srdci.

Zdroj: VivienReis

 

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *