Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

Jed Herne: 7 kritických omylů, kterých se fantasy autoři dopouštějí při popisu

Takže. Vytvořili jste nádherný fantasy svět, který se teď snažíte na stránkách vašich knih postupně zkoumat. Nicméně se asi dopustíte zcela kritických chyb při jeho popisu. Ty mohou vaši knihu naprosto zazdít a čtenáře donutit ji s klidem odložit. Vím to, protože jsem za poslední roky editoval více jak 751 000 slov fantasy příběhů.

A stále dokola jsem viděl sedmero chyb, které se objevovaly. Takže vám je dneska ukážu a taky to, jak se jim dá vyhnout. Jak je budeme procházet, naučíte se taky principy efektivního psaní pohlcujícího popisů, které čtenáře doslova vcucnou do vašich fantaskních světů. Pak jim nezbude než říct: „Jo, tohle jsem si fakt užil. Mám jedinou námitku, že to bylo moc krátké, chtěl jsem toho víc, víc tohohle světa a víc postav.“

Přílišné spoléhání na zrak

První chybou je přílišné spoléhání se na zrakové vjemy. Pokud jste jako většina nových fantasy autorů, pak jste hrozně moc vysazení na popisování toho, co se z vašeho světa dá vidět. Možná do toho přidáváte trošku zvuku, ale skoro vám ručím za to, že vynecháváte chuť, hmat a čich. A můžu to dokonce prokázat statistikou.

Analyzoval jsem knihy, kterým jsem dělal tento rok redakci a 55 % popisů bylo hlavně zrakových, 23 % zahrnovalo zvuk, 17 % použilo hmat, 4 % pak chuť a jen 3 % pachy. Za minutku vám ukážu, jak si udělat takovou analýzu přímo na vaši novelu.

V první řadě ale možná dumáte nad tím, v čem je vlastně problém. No, ve skutečnosti existuje vědecké zdůvodnění toho, proč si nejspíš likvidujete možnost ponořit čtenáře do svého příběhu. Výzkum provedený v roce 2016 neurology ukazuje, že právě pachy dovedou probudit nejvíce našich vlastních vzpomínek a také spojení.

Čich je zkrátka největším spouštěčem toho, co jsme v minulosti zažili. Tyto vzpomínky jsou dokonce více nabité emocemi než ty, které vyvolá jakýkoli další smysl. Jedním z možných důvodů je skutečnost, že v mozku je ústrojí zpracovávající čichové podněty hned vedle hippocampu, který je centrem vzpomínek.

Nakonec, pojďme si udělat krátké cvičení, které vám to ukáže v akci. Chci, abyste zavřeli oči a vzpomněli si na vůni, která vám nějak připomíná dětství. Třeba čerstvě upečené sušenky, které chladnou v koutu kuchyně. Nebo třeba nasládlou voskovou vůni pastelek, kterými jste hodiny vybarvovali obrázky. Nebo taková čerstvě posekaná tráva, jasná vůně trávníku, která vyvolává vzpomínky na horké léto venku, hraní na stromech a bezstarostný čas.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

99 otázek, které je potřeba položit vaší postavě

99 otázek, které je potřeba položit vaší postavě

Když vás náhodou trefí inspirace, je obtížné takovému impulsu odolat a pustit se hnedka do nového příběhu. Kdo by chtěl taky ignorovat naprosto brilantní myšlenku a dumat nad nějakými otázkami pro postavu? Proč bojovat s múzou, když máte zrovna nápad, který vás...

Když o sobě (ne)pochybujete aneb Dunning-Kruger z obou stran

Když o sobě (ne)pochybujete aneb Dunning-Kruger z obou stran

"You have to let it all go, Neo. Fear, doubt and diselief. Just Free your mind." Morfeus k Neovi, Matrix Dunning-Krugerův efekt je psychologická zákonitost popisující to, že "míra odbornosti v daném oboru má vliv na schopnost hodnocení sebe i druhých. Čím nižší míra...

Jenna Moreci: Jak jako autor zvládnout sebepochybnost

Jenna Moreci: Jak jako autor zvládnout sebepochybnost

Ahoooj všichni. Takže jste se rozhodli stát se spisovateli. Mysleli jste si, Hele, mám ráda knihy. Asi jednu napíšu. Bude to legrace. A víte co? Psaní knih je legrace. Až na ty případy, kdy je to naprosto hrozné. Po cestě narazíte na milion věcí, které vás povedou ke...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *