Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

Alexa Donne: 10 toxických přesvědčení, která jsou totálně k ničemu 2/3

Sociální šplhání

U jiných toxických myšlenek dovedu pochopit, co k tomu autora vede. Ale tohle naprosto nenávidím. Jde o společenské šplhání.

Jedinci tohoto typu jsou posedlí myšlenkou na to udělat si ty správné kamarády, být ve správných skupinách a kruzích a akceptován těmi „cool“ autory. V zásadě nahlíží na veškeré vztahy kolem sebe jako na transakční.

Ano, existuje tu tenká linie, protože networking mezi profesionály je naprosto normální a skutečný. A obchodní vztahy jsou vždycky v nějaké formě transakční nebo reciproční.

Problém ovšem je, že hodně lidí to vnímá jen takhle a očekávají ve vztazích společenské šplhání, i když tam reálně není. Během psaní se budete nejspíš posouvat do nových kruhů a seznamovat se s dalšími lidmi. To ale vůbec neznamená, že byste byli „moc dobří“ pro ty ostatní. Ne každý s vámi bude mít co rozebírat a někteří lidé prostě jen nemají čas na vás reagovat.

Pokud se takhle na vztahy mezi lidmi díváte, nejspíš vás to časem kousne do zadku. Do určité míry je to přirozené, protože jak se pohybujete autorskou komunitou, tak zkrátka potkáváte nové lidi, kteří jsou na stejné úrovni, jako vy. To je normální. Problém je, když si vybíráte lidi podle toho, jak, kde a v čem vám mohou pomoct, koho znají a jak dobré mají vztahy s nakladatelstvím, kde možná chcete něco vydat.

Místo toho se soustřeďte na budování opravdu dobrých vztahů. To se vám v budoucnu vyplatí. Nikoho na druhé straně nezatracujte, protože si myslíte, že už jste dál. Ostatně v tomhle odvětví se věci mohou tak rychle změnit, že můžete být druhý den na ještě mizernější úrovni. Jinými slovy Chovejte se dobře k lidem, které potkáte cestou nahoru. Nikdy totiž nevíte, kdy je budete potřebovat na cestě dolů.

Společenští šplhouni si navíc rychle získají reputaci, takže s nimi už nikdo nebude chtít být v kontaktu obecně.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *