K čemu vedly rizikové pokusy jednoho uznávaného druida?

Zjisti víc

Daniel Greene: Nejlepší startovní bod Pratchettovy Zeměplochy?

Myslím, že Terry Pratchett byl v tom, co dělal, zatraceně dobrý. Takže další série, kterou budu na tomhle kanále procházet, bude Zeměplocha. Což je moje pravděpodobně druhá nejoblíbenější série všech dob a současně ta, kterou jsem recenzoval a zkoumal zoufale málo.

Pokud nevíte, co je to Zeměplocha, je to jedna z nejdelších fantasy sérií, jaká byla kdy napsána a jedna z nejprodávanějších. Základní série sestává z 41 knih a i když jsou mnohem kratší než Kolo času nebo Malazská kniha padlých, i tak kombinují mnoho příběhů.

Jde navíc o jedno z koncepčně nejrozsáhlejších a nejhlubších děl žánru, které dalece přesahuje samotný fiktivní svět. Čím hlouběji se totiž do Zeměplochy noříte, tím víc vás jako čtenáře odmění. Narazíte totiž na čím dál tím více odkazů a vývoj informací o světě, které se z různých knih navzájem doplňují.

Tohle všechno samozřejmě nevyhnutelně vede k základní otázce:

Kde mám se Zeměplochou začít?

Což je ostatně nejčastější otázka, kterou dostávám ohledně prakticky každé fantasy série. A není na to jasná odpověď. No, nemyslím si, že by Barva kouzel byla ideálním počátečním bodem, nicméně je to stále první, která byla vydána. Což vede k tomu, že vám ji hodně lidí stále nabídne jako nejlepší místo, odkud začít.

Osobně obecně doporučuju začít na počátku některé z větších podsérií Zeměplochy, z nichž je prakticky každá rovnocenně dobrým místem na první výlet.

A nejlepší kousky této série mohou být také čteny naprosto samostatně, aniž by pak člověk musel pokračovat něčím dalším. Takže si myslím, že je naprosto v pohodě začít například Malými bohy.

Odkazy a znovučitelnost

Jenže s každou takovou volbou budete pravděpodobně přicházet o odkazy, na které potřebujete ostatní knihy. Z toho plyne, že celá série je naprosto vynikající při opakovaném čtení. Čemuž ještě asistuje notoricky známý vynikající zeměplošský humor. Ten u Zeměplochy prosakuje naprosto do všech rovin vyprávění, stejně jako samotné stavby tohoto světa.

Už jen to, že Zeměplocha je opravdu plocha stojící na hřbetech 4 slonů, kteří stojí na krunýři obrovské želvy (a jde o jediný solární systém, kde musí slon uhnout nohou, aby slunce mohlo proletět). Stačí jen trochu pokračovat a dojde vám, proč je Zeměplocha stále tak silná ve své fandovské základně.

Jak oživit poštu?

Dnes se ale budeme bavit o jedné z mých nejoblíbenějších zeměpošských knih, se kterou se dá technicky její čtení začít. A to by byla Zasl/raná pošta. Zde sledujete příběh Vlahoše von Rosreta, což je dost možná nejhorší možné jméno pro jakéhokoli literárního hrdinu.

Přesto si ho prakticky okamžitě a současně nevyhnutelně zamilujete, protože je to podvodník se srdcem na pravém místě. Což je rys, který okamžitě zachytí spoustu lidí. Hrdina, který překonává překážky pomocí vychytralosti a neustále ho pronásledují věci z jeho temnější minulosti.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jak si vybrat nejlepší betu pro svou knihu (a vyhnout se těm nejhorším)

Jak si vybrat nejlepší betu pro svou knihu (a vyhnout se těm nejhorším)

Každý autor publikuje svou knihu se zdravou naději na nejlepší výsledek - 5ti hvězdičkové hodnocení, zářné komentáře, nekonečná ocenění, sprchu chvály, nemluvě o příčce na žebříčku bestsellerů! „Vsaď se, že tam  tu moji věc najdeš!“ myslí si autoři. „Bude to příští...

BookishPixie: Ano a ne pro psaní v první osobě

BookishPixie: Ano a ne pro psaní v první osobě

Nedávno se mě někdo zeptal, jestli můžu udělat vlog na téma ohledně správných a špatných postupů u perspektiv vyprávění. Osobně píšu nejvíc v první osobě, takže se na to rovnou vrhneme. Takže co rozhodně dělat nebo nedělat v první osobě? Nezačínejte každou větu s „já...

BookishPixie: Všechno o nárazovém psaní (binge writing)

BookishPixie: Všechno o nárazovém psaní (binge writing)

Myslím, že jedna z nejdůležitějších věcí, kterou pro sebe jako autoři můžete udělat, je přijít na to, jakým způsobem fungujete nejlépe. To samozřejmě znamená experimentovat s různými psacími strategiemi, protože jak jinak byste to zjistili? Pro mě to například metodou...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *