Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Abbie Emmons: Omyly prvních kapitol u nových autorů aneb Vyhněte se těmto klišé

Napsat kapitolu se snadno řekne, hůř provede. Pokud se jako autor naloďujete do zcela nového příběhu, dobře víte, jak děsivé je koukat na první prázdnou stránku. Víte totiž, že tohle jsou zcela kritické chvíle. První stránka váš příběh buďto udělá, nebo zcela zlomí (make or break).

Pro čtenáře jde totiž o zcela první dojem z vašeho psaní. Co na ní uvidí, obvykle určí, jestli bude ve čtení pokračovat, nebo knihu odloží a podívá se po nějaké jiné. Je to hrozně moc tlaku. A nevím jak vy, ale já jsem jako čtenářka velmi vybíravá.

Když jdu do knihkupectví, vyberu si knihu, přečtu si anotaci. Pokud mě zaujme, začnu číst samotnou knihu. Klidně si s tím sednu a čtu třeba 5 minut v kuse. Když nakupuju online, využívám vždycky preview. Jakmile mě ukázka nezaujme do 5 minut, odkládám a jdu jinam.

Ano, 5 minut. To je mé rozpětí pozornosti a rozhodně nejsem sama. Mnoho vědeckých studií ukazuje, že průměrný dospělý má stejnou míru pozornosti, i když to ještě před 10 lety bylo 12 minut.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jessica Brody: 5 tipů na revizi prvního draftu

Jessica Brody: 5 tipů na revizi prvního draftu

Takže jste zrovna dokončili první verzi svojí knihy. Trvalo vám to měsíce, roky, možná desítky let? A co teď? Takže jste dokončili knihu. Gratuluju! Věřte mi, když vám řeknu, že tohle je ta nejtěžší část. Ale teď jste vyčerpaní. Máte kopu stránek, které mohou, ale...

Bookishpixie: Dalších 5 způsobů, jak podpořit autora

Bookishpixie: Dalších 5 způsobů, jak podpořit autora

Ahoj, úžasná komunito, jsem Ava Jae a tohle je Bookishpixie. Všichni milujeme knihy a knižní věci a chceme podpořit naše oblíbené autory, správně? Správně. V průběhu let jsem se naučila různé způsoby, jak podpořit autory jako čtenářka. Než jsem se zapojila do knižního...

Nejlepší fonty na obálku podle žánru knihy

Nejlepší fonty na obálku podle žánru knihy

Fonty jsou nezpochybnitelně jednou z nejdůležitějších věcí, které se objevují na knižní obálce – poměrně často jde o „make or break“ faktor, tedy součást, která knihu buď vynese do výšin, nebo pohřbí 6 stop pod zemí. Použitý font bude z velké části záležet na žánru...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *