Co pomůže starému kostlivci od bolestí hlavy?

Zjisti víc

 

Reedsy: 11 cvičení, které vám pomohou s autorským blokem

Dneska se podíváme na nějaká psací cvičení. Konkrétně na taková, která vám pomohou se vyrovnat s psacím blokem. Už jste nepochybně narazili na nějaké strategie, jak ho překonat, typologii nebo příčiny. Dnes budeme probírat specifická cvičení, která se dají rozdělit do dvou skupin.

Ta první bude určená pro likvidaci autorského bloku u konkrétního projektu. Tedy pokud se zaseknete přímo u knihy nebo povídky.

Druhá skupina vám pomůže tehdy, když nemáte žádné nápady.

Cvičení první – změňte POV

Mnohokrát jste určitě slyšeli z více úst, že byste perspektivu příběhu měnit neměli. Když už jste v nějaké začali. Pokud jste se ale v příběhu zasekli, může pomoci právě napsání té scény z pohledu úplně jiné postavy. Takže jestli jste psali celou knihu z pohledu první osoby a najednou jste se zasekli, možná je řešení v tom podívat se na ni ze zcela jiného úhlu.

V celku příběhu to nebude dávat moc smysl mít tam zcela odlišnou scénu. Tudíž ji později budete muset přepsat do pohledu hrdiny. Jde ovšem o odblokovací funkci, která může poskytnout i nový pohled na celou situaci.

Storyboard

Jestli se vám nedaří se slovy, zkuste vyprávět příběh pomocí obrázků. Nepotřebujete na to být umělec, je to jen pro vaši potřebu. Představte si ale, že nejste spisovatel, ale režisér a tvoříte podklady pro natáčení filmu.

Rozdělte si papír do okének a kreslete si záběry. Je to něco jako totální změna pohledu, protože se na příběh díváte skrze vizuál, nikoli prostřednictvím slov. Tohle můžete klidně později použít jako osnovu pro samotnou scénu. Protože když jste se zasekli se slovy, nejspíš potřebujete zkrátka změnit způsob podání.

Pohled dozadu

Místo toho psát scénu jako vyprávění z ní zkuste udělat vzpomínku, kterou si vaše postava zapisuje do deníku, řekněme o rok později. Případně o ní může v dopise psát někomu dalšímu. Tohle vám může hodně pomoci v novém přístupu ke scéně, protože to zcela mění její náladu a typologii.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

BookishPixie: Jak psát bez filtrování

BookishPixie: Jak psát bez filtrování

Ahoj úžasná komunito! Tady Ava Jae a Bookishpixie. Jako autorka a freelance editorka trávím hodně času dumáním nad tím, jak docílit u psaní pocitu skutečnosti a autenticity. Dobře napsaná kniha ve vás má vyvolat pocity, jako byste sami byli hrdiny, takže prožíváte...

Bookishpixie: Jak dostat nápady na knihu

Bookishpixie: Jak dostat nápady na knihu

Určitá minorita je tím nejlepším typem spisovatelů, mají tunu nápadů, které jim neustále vyskakují v hlavě a mají dlouhý seznam, kam pořád přidávají a vědí, co budou psát po dalších deset knih a v zásadě jim nápady nikdo nedojdou. NEPATŘÍM mezi tyhle autory, takže...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *