Tradičně založený rytíř svěří svému synovi úkol dědený v rodině po generace. Ale je ten úkol opravdu správný?

Zjisti víc

 

 

The Oxford Writer: Naučte se psát román za méně než 10 minut

Hodně lidí, kteří se věnují psaní, si mi ztěžovalo, že naučit se napsat román trvá hrozně dlouho. Nemají čas psát, ani sledovat všechna tahle vida. Nemůžeš nám udělat jen jedno video, kde to bude prostě všechno?

No, tak dobře. Tady bude na několika stránkách všechno, co potřebujete k napsání vašeho prvního románu. Abychom tohohle zázraku dosáhli, nasedneme na autobus do Gaint Giles a vezmeme si odsud trochu inspirace, konkrétně z hospody The Eagle and Child.

Teď je tu sice zavřeno, ale právě sem chodili po 2. světové válce na pivo Tolkien a C. S. Lewis. A právě od Tolkiena se naučíme největší autorskou zkratku, o které jste nejspíš nikdy předtím neslyšeli. A žádný jiný psací kouč vám o ní také neřekne, jmenuje se poukaz na zápletku (plot coupon).

Vítejte u další lekce mých postupů na psaní vašeho prvního románu za použití ten nejneočekávanějších nástrojů.

V první řadě je ale potřeba definovat, co je to vlastně příběh. No, existuje několik hrubých definic. Osoba zjistí, že něco potřebuje, tak se vydá na výpravu a pak se vrátí změněná, ideálně vnitřně vyroste. Tím objektem může být cokoli, svatý grál, kradené šperky, Maltézský sokol nebo něco jiného. Na tom vlastně nezáleží.

Příběh o třech jednáních

Teď rozdělíme cestu do tří hlavních částí:

V té první postava zjistí, že něco potřebuje.

Ve druhé se vydá na výpravu, aby to získala, kde narazí na mnoho nesnází a překážek.

Ve třetí části se vrací zpátky.

V Hollywoodu tomu říkají začátek, prostředek a konec, takže začneme s naší postavou.

Tohle je Ginevra, která žije v pohádkovém lese. Aby nám příběh začal, potřebuje nějaký impuls. A to jsou její 19. narozeniny, kdy její mladší sestra onemocní. Podle doktorů může umřít, pak potká mluvícího medvěda Klinkeborga. To je příběhový archetyp mentora, podobně jako Gandalf nebo Merlin.

Klinkeborg jí řekne, že pro záchranu sestry se musí vypravit do další části a najít elixír. Dá jí také talisman, který dokáže vrátit čas o 24 hodin zpátky s tím, aby ho používala moudře. Může ho totiž použít jen jednou. Krom toho jí také dá proroctví a pak ji posadí na vlak.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Writer Brandon McNulty: 5 nejlepších nástrojů zápletky

Writer Brandon McNulty: 5 nejlepších nástrojů zápletky

Minule jsme se bavili o nejhorších nástrojích zápletky. Takových, které ukazují na lenost autora, ubírají příběhu všechno dobré a jsou krádeží divákova času. Jeden z diváků mě pak požádal o přehled těch nejlepších, které jsou obvykle efektivní. Většinou příběh...

Úvahy o fantastické době II. Malý trh nebo jen špatný pohled?

Úvahy o fantastické době II. Malý trh nebo jen špatný pohled?

„Obchody nejdou, vždyť se o tom všude píše. Krize.“ „No jo. Ale tyhle noviny jsou půl roku starý...“ „No já si nový nekupuju, kam bych přišel?“ Bylo nás pět, volná parafráze Pokud se v literárních kruzích pohybujete, pravděpodobně jste tuhle mantru slyšeli už víckrát...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *