Shaelin Writes: Jak jako autor překonat perfekcionismus

Roy: „A v nejvyšším bodě nápřahu přijde malé zaváhání. Pukrle bohům.“
Molly: „Pukrle bohům?“
Roy: „Jo. Bohům. Že jste omylná. Že dokonalost je nedosažitelná.“

Kevin Costner a Renné Russo, Zelený svět

Ahoj tady Shaelin. Dneska si budeme povídat o tom, jak ve vašem psaní překonat sklony k perfekcionismu. Zjišťuju, že poměrně hodně autorů se samo označuje za perfekcionisty. A osobně bych neřekla, že jsem perfekcionista ve všech oblastech svého života, ale rozhodně to platí pro psaní.

Pamatuju si velmi dobře, jak jsem se po odeslání nebo vydání věci vrátila k rukopisu a našla tam překlep nebo nějakou jinou blbost. A měla jsem pocit, že to likviduje úplně celou věc. Hnedka mě pak napadlo Sakra, teďka si všichni budou myslet, jaká je to hrozná blbost. To všechno kvůli jedinému písmenku nebo větě.

Takovou malou věc jsem pak našla prakticky v každém vydaném příběhu. Všude je něco, co nemám ráda a co bych pak mohla udělat jinak a líp. A vždycky si myslím, že si pak budou lidi říkat, jak mizerně píšu. Nicméně ve skutečnosti je jim to nejspíš úplně jedno.

Existuje určité zajeté přesvědčení o nějakém standardu dokonalosti textu. Takže je buď dokonalý, nebo naprosto strašný. To je hrozně nerealistické binární vidění, do kterého se můžete dostat a vnímat tak především vlastní dílo.

Takže dneska chci rozebrat několik věcí, které mějte na paměti, abyste tohle vnímání dokázali aspoň do nějaké míry překonat. Není to rozhodně přehodnocení ze dne na den a nějakou dobu vždycky trvá se s tím vyrovnat.

Čtěte s rezervou

Přestaňte rozebírat na atomy naprosto cokoli, co budete číst. Z toho vychází přístup, že když někde najdete pár drobností a chybek, tak že je to naprosto strašné celé. Myslím, že síla díla je v tom, čeho dosahuje jako celek.

A když máte krásnou knihu nebo krásný film, opravdu hraje pár drobností takovou roli? A když přestanete rozebírat na atomy všechno, co čtete, nebo vidíte, tak vám nebude tolik vadit ani pár drobností ve vašem vlastním psaní. Protože lidé dovedou odsoudit knihu jako celek klidně kvůli jedné mizerné větě.

Samozřejmě, pokud v ní je překlep prakticky na každé stránce, nebo je nečitelná z nějakého jiného důvodu, jako je mizerná redakce, ano, to je problém.

Ale můžete udělat klidně 13 verzí a 20krát je projít, ale stejně tam kolikrát nakonec něco drobného zůstane. Několik chyb rozhodně nemá vliv na čtenářskou zkušenost, neovlivní dobré postavy a kvalitní poselství.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného, nebo se přihlaste.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *