Kristen Martin: 10 tipů pro úspěšné denní psaní

Vítejte zpátky na mém kanále a šťastné pondělí. Pro ty, co mě neznají, jmenuju se Kristen Martin, jsem nezávislá autorka s bestsellery na Amazonu, autorka čtyř knih, psací koučka, podcasterka a youtuberka. Tenhle kanál jsem vytvořila v březnu 2015 v naději, že budu inspirovat aspirující autory na jejich psací cestě sdílením mé vlastní cesty a některých omylů, které jsem udělala.

Dneska budeme probírat 10 kroků, jak se úspěšně dostat k dennímu psaní. Takže bez dalšího otálení se do toho pustíme. Nejsem si jistá, jestli slyšíte ptáky v pozadí, ale prostě je ignorujte.

Mějte záměr pro konkrétní den

Tímhle rozhodnutím nemyslím nutně počet slov nebo cíl typu kolik toho chci napsat, spíš jak se chci ten den cítit. Takže když říkám záměr toho, že chci být produktivnější, zjišťuju, že mám sklony být produktivnější během dne a konkrétní cíle jako psaní scén a kapitol a všechna slova jdou ven mnohem snáze. Takže pomáhá udělat si seznam nebo plán na další den už večer předtím. Ale každé ráno, když vstanete, zkuste nastavit svůj vnitřní záměr a pocit podle toho.

Budete možná překvapeni, co se stane, když se budete soustředit na záměr místo akce.

Znovu se seznamte s předchozím dějem

Znova, tohle je spojeno s prvním bodem, kdy děláte to-do-list nebo plán na další den. Ale když se můžete znovuseznámit s tím, co jste vytvořili předešlou noc, může vám to hodně pomoct s dalším psacím dnem.

Dovolte si denní snění

Bod třetí je dát si povolení k dennímu snění a dovolit své mysli toulat se. Takže když jste jako já, tak jste rádi produktivní, rádi věci dokončujete, ale někdy jsme tak zaneprázdněný a tolik zaměření na akci a soustředění na úkoly, že můžeme minout jiskry inspirace nebo tyhle nápady, protože jsme tak soustředění na to, co máme dělat, že nenecháváme žádný prostor pro inspiraci, aby nás zasáhla nejen jako autory, ale jako lidi.

Dávat si přestávky je opravdu důležité, dovolit své mysli se toulat ještě důležitější a necítit se kvůli tomu špatně snad nejdůležitější.

Mějte vše nabité a připravené

Bod čtvrtý je ujistit se, že všechny psací materiály a zásoby jsou na jednom místě, všechno je nabité a připravené k akci

Nebudu vám ani říkat, kolikrát jsem nechala notebook na podlaze vedle postele a druhý den zjistila, že mám jen 15% baterky. Zvláště ráno se cítím opravdu inspirovaná a nabitá a chci psát. Je to frustrující, když vidíte, že vaše baterka je skoro mrtvá. Takže ještě jednou se předem ujistěte, že vaše psací materiály jsou všechny na jednom místě, všechno že je připravené a nabité a ujišťuju vás, že to v psaní opravdu pomáhá.

Nastavte si určený psací čas

Když půjdete na můj web na kristenmartinbooks.com, je tam vlastně zdarma průvodce nazvaný Napiš knihu za tři měsíce. V tom průvodci speciálně mluvím o studii, kde najdete váš biologický hlavní čas. To je čas, kdy máte nejvíc energie a jste nejproduktivnější. Takže si vemte třeba týden na provedení téhle studie na sobě a zjištění vašeho biologického hlavního času.

Což vám může pomoct nastavit si další podmínky. Budete totiž vědět, kdy máte vrchol energie, kdy se cítíve nejvíc tvořivě a kdy nejvíc produktivně.

Nastavte si psacího prostoru

Osobně mám ráda psací prostor zcela vyklizený a všechno kolem mě ergonomické. Ať už je to myš, kterou používám, židle, výška počítače. Taky mám ráda konkrétní svíčky. Vždycky mám něco na zub a svou láhev vody hned vedle. Takže se ujistěte, že máte nastavený svůj prostor, abyste z psacího času vytěžili maximum. Číslo sedm je odstranit rušení. Před nedávném jsem udělala video přesně na tohle téma, takže dám odkaz do karet, ale pro mě to zahrnuje věci jako nechat telefon v ložnici.

Jestli máte Apple watch, zapněte režim letadlo, vypněte WiFi na počítači, dejte psům hračky a pamlsky, děti ať si hrajou s jejichhračkama. Ujistěte se, že je každý v okolí zaměstnán, takže si můžete sednout a psát.

Sestavte si playlist nastavený dopředu

Tohle hrozně pomáhá při psaní v kavárně nebo hlasitějších podmínkách. Mám totiž tendenci nechat se rušit konverzacemi kolem mě, případně hudbou v obchodě, když ji znám. Takže mám zvláštní playlisty, které jsem si sestavila na Spotify, odkaz je v popisu. Je to hlavně instrumentální hudba a zvuky, které nemají texty.

To mi pomáhá se soustředit na maximální psaní.

Dostaňte se do správného naladění mysli

Ať už je to poslech podcastu nebo Youtube video vašeho oblíbeného autora, jak čte něco ze své knihy, nebo se díváte na Pinterest jen tak pro inspiraci a chcete se naladit.

Znejte svůj cíl

Ať už je to doba strávená psaním, počet slov, konkrétní scéna nebo kapitola, prostě si buďte vědomi, co je vaším cílem a čeho chcete ten den dosáhnout.

Zdroj: KristenMartin

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *