Kristen Martin: Jak v knize používat symboliku

Symbolismus je definován jako použití symbolů, které reprezentují myšlenky nebo vlastnosti. V literatuře je používán tehdy, když jedna věc má představovat něco dalšího. Pomáhá tak v příběhu vytvářet smysl a emoce.

Pro dnešek jsem ho rozdělila na tři kategorie – univerzální, opakovaný a metaforický.

Rozhodně to není vyčerpávající pojetí, dá vám ale představu o nejčastějších způsobech použití symbolů v knihách.

Univerzální symboly

Univerzální symboly jsou ty, které jsou ve společnosti natolik zakořeněny, že je jako odkaz k něčemu rozezná bez problémů prakticky každý. Pokud tedy někdo spatří srdce, nejspíš si ho spojí s láskou, zatímco lebka s hnáty symbolizuje smrt nebo škodlivost. Koruna je zase spojena s mocí, krucifix s křesťanstvím. Stejným univerzálním symbolem mohou být barvy.

Například na pohřbech nosí většina lidí černou, protože je to barva žalu. Pokud spatříte pohromadě červenou, žlutou a zelenou, nejspíš vás napadne semafor. Červená znamená stát, zelená jít a žlutá mít se na pozoru. Tohle všechno jsou velmi univerzálně srozumitelně symboly.

Opakující se symboly neboli motivy

Jde o prvky nebo myšlenky, které vrací téma vašeho příběhu. Pokud je například tématem příběhu souboj dobra a zla, můžete ho zpodobnit skrze kontrast bouřkových mraků a slunečních paprsků. Bouře ukazuje na dočasnou temnotu a slunce vynoření se z této temnoty. To samé platí pro měsíční a sluneční paprsky, opět temnota versus slunce. Barvy jsou pak jedním z nejsilnějších motivů v celé literární tradici.

Taková bílá představuje čistotu, dobro a nevinnost, černá zase zlo nebo klam. Červená znamená vášeň nebo hněv.

Metaforické symboly

Metafora je řečnický výraz, který obsahuje nevyslovené přirovnání. Použitím metafory získávají běžná slova nebo fráze spojení s něčím, co není tak očividné.

Jedna z nejběžnějších je, že její slzy byly řekou tekoucí po jejích tvářích. Protože je řeka mnohem mohutnější než několik slz, je to metaforické sdělení skutečnosti, že tato osoba plakala opravdu hodně.

Dalším příkladem může být padla na nás opona noci. Zatažení opony znamená blokaci veškerého světla, takže tohle znamená, že je někdo kompletně ve tmě.

Jako autor můžete použít například oheň pro někoho, kdo se snadno naštve a je hodně temperamentní. Voda zase představuje čistotu nebo očistu od zla, kvetoucí rostliny znovuzrození.

Symbolismus je v literatuře velmi mocným nástrojem s prakticky neomezenými možnostmi použití.

Zdroj: KristenMartin

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *