Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

iWriterly: Jak poznat, že se jako spisovatel zlepšujete?

Bez ohledu na to, jestli publikujete tradičním způsobem nebo vlastními silami, jako autoři všichni chceme, aby si čtenáři naše psaní užili. Jenže jak můžete poznat, že se jako autor zlepšujete? Což může být obzvlášť obtížné, pokud jste v psaní opravdu noví (newbie).

(reklama na Pro Writing Aid)

Několik upozornění předem…

Psaní je umění a krása je v oku pozorovatele. Proto co jeden čtenář považuje za vynikající, může druhý vnímat jako naprosto strašné. Každý autor má navíc něco, v čem je opravdu dobrý, ale také něco, v čem dobrý není. U někoho jsou to postavy, někde zase atmosféra, prostředí nebo stavba světa. Každý má silné a slabé stránky a bude to u každého jiné.

Kromě toho když někdo mluví o „dobrém psaní“ může tím každý myslet něco zcela jiného. Pro někoho struktura vět, atmosféra nebo slovník, další má na mysli zápletku, vývoj postav nebo tempo vyprávění. Vždycky to zkrátka záleží na tom, koho se zrovna ptáte, a neexistuje jediný způsob, jak určit, zda je vaše psaní dobré. Dneska se ale podíváme na některé znaky toho, že se nejspíš zlepšujete.

Znak první: Dokončíte to, co jste začali

Nemůžete být lepšími autory novel, pokud novelu nikdy nedokončíte. Takže pokud jste se posunuli od mluvení o psaní novely k reálnému dokončení jedné a pak mluvení o další, máte velmi dobře nakročeno. Tím pádem je to jasné znamení autorského zlepšení. Protože s každou další věcí, kterou napíšeme, se naučíme o dobrém psaní něco nového.

První knihy tudíž nikdy nebudou ty nejlepší, budou nejlepší, jaké dovedeme v ten daný čas, ale následující budou ještě lepší. Jednoduše proto, že se během jejich psaní naučíte nové dovednosti a poznáte vlastní proces. Ten na začátku příliš dobře neznáte, dokud ho nepostavíte do reálné akce. Ať už je to jakkoli, čím víc toho napíšete, tím lépe vám to půjde. Takže jestli jste dokončili novelu a píšete další, je to jasné znamení, že se zlepšujete.

Znak druhý: Píšete často

Nevěřím tomu, že musíte psát každý den, abyste se jako autoři zlepšili, ale věřím, že to musíte dělat v zájmu zlepšení často. Stejně jak kdokoli jiný, i autoři zlepšují své umění a řemeslo praxí. Takže pokud praktikujete, nejspíš se i zlepšujete. Pokud čekáte na inspiraci a múzu, dost možná píšete třeba jen jednou za měsíc, třikrát každého půl roku a pokud nepraktikujete dost často, nejspíš se ani nezlepšujete.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Alexa Donne: Tvrdé psací rady (hlavně pro novější autory)

Alexa Donne: Tvrdé psací rady (hlavně pro novější autory)

Tohle je vaše dávka tvrdé lásky, hlavně v případě, že jste noví autoři, kteří přemýšlí o psaní knihy nebo chtějí napsat knihu. Řeknu vám pár věcí, které potřebujete slyšet, nikoli takové, které chcete slyšet. Ale teta Alexa vám je dá přímo. První kniha je na prd, ale...

Bookishpixie: Pomoc, moje kniha je moc krátká!

Bookishpixie: Pomoc, moje kniha je moc krátká!

Ahoj, super komunito, jsem Gabe a tohle je Bookishpixie. Během posledních několika měsíců jsem měl spoustu otázek ohledně dosažení požadovaného počtu slov pro plnou novelu bez strávení 10ti stránek popisováním pole. Naprosto tomu rozumím těmhle obavám. Psaní knihy je...

3 kroky, jak se vyrovnat s kritikou

3 kroky, jak se vyrovnat s kritikou

Dnes se budeme zabývat tím, jak se ve třech krocích vypořádat s kritikou. Protože pokud jste spisovatel, začnete se s ní setkávat, jakmile někomu ukážete svou práci. Rozpaky První překážkou, kterou musíme jako začínající spisovatelé překonat, je to, čemu říkám fáze...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *