iWriterly: Jak poznat, že se jako spisovatel zlepšujete?

autor: | Dub 3, 2022 | Články, překlady, videa s titulky | 0 komentářů

Bez ohledu na to, jestli publikujete tradičním způsobem nebo vlastními silami, jako autoři všichni chceme, aby si čtenáři naše psaní užili. Jenže jak můžete poznat, že se jako autor zlepšujete? Což může být obzvlášť obtížné, pokud jste v psaní opravdu noví (newbie).

(reklama na Pro Writing Aid)

Několik upozornění předem…

Psaní je umění a krása je v oku pozorovatele. Proto co jeden čtenář považuje za vynikající, může druhý vnímat jako naprosto strašné. Každý autor má navíc něco, v čem je opravdu dobrý, ale také něco, v čem dobrý není. U někoho jsou to postavy, někde zase atmosféra, prostředí nebo stavba světa. Každý má silné a slabé stránky a bude to u každého jiné.

Kromě toho když někdo mluví o „dobrém psaní“ může tím každý myslet něco zcela jiného. Pro někoho struktura vět, atmosféra nebo slovník, další má na mysli zápletku, vývoj postav nebo tempo vyprávění. Vždycky to zkrátka záleží na tom, koho se zrovna ptáte, a neexistuje jediný způsob, jak určit, zda je vaše psaní dobré. Dneska se ale podíváme na některé znaky toho, že se nejspíš zlepšujete.

Znak první: Dokončíte to, co jste začali

Nemůžete být lepšími autory novel, pokud novelu nikdy nedokončíte. Takže pokud jste se posunuli od mluvení o psaní novely k reálnému dokončení jedné a pak mluvení o další, máte velmi dobře nakročeno. Tím pádem je to jasné znamení autorského zlepšení. Protože s každou další věcí, kterou napíšeme, se naučíme o dobrém psaní něco nového.

První knihy tudíž nikdy nebudou ty nejlepší, budou nejlepší, jaké dovedeme v ten daný čas, ale následující budou ještě lepší. Jednoduše proto, že se během jejich psaní naučíte nové dovednosti a poznáte vlastní proces. Ten na začátku příliš dobře neznáte, dokud ho nepostavíte do reálné akce. Ať už je to jakkoli, čím víc toho napíšete, tím lépe vám to půjde. Takže jestli jste dokončili novelu a píšete další, je to jasné znamení, že se zlepšujete.

Znak druhý: Píšete často

Nevěřím tomu, že musíte psát každý den, abyste se jako autoři zlepšili, ale věřím, že to musíte dělat v zájmu zlepšení často. Stejně jak kdokoli jiný, i autoři zlepšují své umění a řemeslo praxí. Takže pokud praktikujete, nejspíš se i zlepšujete. Pokud čekáte na inspiraci a múzu, dost možná píšete třeba jen jednou za měsíc, třikrát každého půl roku a pokud nepraktikujete dost často, nejspíš se ani nezlepšujete.

Znak třetí: Nikdy se nepřestáváte učit nové věci a vylepšovat vlastní psaní

Pokud jste se kdykoli dostali do situace, kdy jste si mysleli, že vaše psaní je dokonalé a že už nepotřebujete vůbec nic vylepšovat, jde o masivní znak toho, že se jako autor nevyvíjíte. A zlepšit se můžete spoustou způsobů bez jakéhokoli formálního vzdělání v tomto směru. Jediné, co reálně potřebujete, je číst opravdu dobré knihy a posoudit, co tito autoři dělají dobře a pak to implementovat na vaše vlastní psaní.

Nemám ráda výraz napodobení, ale přijít na to, jak je můžete aplikovat po svém. Může to být struktura, tempo, vývoj postav. Aktuálně čtete článek, kde vám autorka radí, jak se zlepšit, což je očividně další možnost a to bezplatně. Samozřejmě, pokud chcete platit, existuje spousta kurzů online, můžete si koupit knihy. Pokud se hodně věnujete právě studiu psaní, dost možná se zlepšujete obrovským způsobem mezi každou jednotlivou věcí, kterou napíšete. Respektive každou další věcí, kterou napíšete.

Znak čtvrtý: Novela, na které pracujete, je něco, co byste si jako čtenáři užili

Tenhle znak se měří mnohem hůř. Ale pokud si rukopis čtete a editujete ho, můžete se setkat s tím základním instinktem, že jako běžný čtenář byste si to normálně užívali. Tohle může být další znamení vašeho vlastního pokroku. Ovšem při souzení vlastního textu je velmi těžké být objektivní, tudíž tato známka pokroku se měří opravdu těžko.

Znak pátý: Vidíte pokroky ve svém psaní mezi draftem a finální verzí

Můžete se podívat na první a pátou verzi vašeho rukopisu a najít velké rozdíly? Odpověď je ano, rozdíl je tam značný a to je nejspíš další znamení toho, že děláte pokroky. Když jsem psala první verzi The Cyborg Tinkerer, strávila jsem hodně času v hlavách postav a bylo tam hodně vnitřních monologů. Když se teď podívám na konečnou verzi, nevím už, kolik mezitím bylo verzí, možná 10, 12.

Ale když se na to podívám, tak už netrávím zdaleka tolik času v jejich hlavě, doufejme jen tolik, abych pokryla jejich pocity a věci, které čtenář potřebuje vědět. Zato trávím více času v samotné scéně. Právě proto můžu jasně říct, že jsem se mezi těmi verzemi autorsky opravdu hodně posunula. Stejně tak můžete trávit příliš mnoho času ve scéně a nepokrýt vnitřní stav postavy. Nebo půjde o to, jak zpracováváte informace o prostředí, máte třeba rozsáhlé infokupy? Na tohle existuje hodně možností, podstatné je ale vidět nějaké změny v čase.

Znak šestý: Učíte se pravidla a pak je kreativně porušujete

Než podrobně vysvětlím, co mám tímhle na mysli, je potřeba pravidla znát, než se je rozhodnete porušovat. Respektive pokud je chcete porušit správně. Takže porušujte tato pravidla, zajeté postupy a formy, abyste svoje čtenáře překvapili. To rozhodně neznamená, že předvídatelné knihy jsou špatné, stejně tak překvapivé knihy nejsou vždycky dobré. Ale bezpochyby jsou časy a místa, kde je porušení pravidel zcela na místě.

Výborná možnost pro tohle jsou například fantasy rysy. Existují fantasy prvky, na které jsou agenti zcela alergičtí, protože se během let objevovaly stále ve stejném provedení. Nicméně pokud stejný rys provedete nějak jinak a bude to zábavné, je to krásný příklad správného porušení pravidla.

Znak sedmý: Nečekáte na inspiraci

Múza je ošidná dáma, a pokud čekáte s psaním na chvíli, kdy se najednou zjeví, nejspíš budete čekat hodně dlouho. Ne vždycky se  cítíme na psaní a ne vždycky se cítíme inspirovaní. Pokud chcete být ale profesionálními autory a ne to mít jenom jako koníčka, je tohle něco, co je potřeba překonat.

Jestli chcete během tohoto roku napsat knihu, pak si musíte během letoška dát stranou dostatek času. Potřebujete si vytvořit pravidelnou psací rutinu a včlenit ji do svého rozvrhu. Jednoduše nemůžete čekat na to, až se na psaní „budete cítit“.

Znak osmý: Betačtenáři vám komentují zlepšení mezi drafty

Pokud nevíte, kdo jsou betačtenáři, jde o další autory, se kterými si měníte to, co jste napsali. Může to být celá pár stránek, jedna kapitola nebo klidně celý rukopis. Jde ale o to, že si dva nebo více autorů své texty navzájem posuzuje a komentuje a navrhují si případně cesty, jak to zlepšit. A když je s vámi jeden betačtenář po celou dobu cesty jednoho textu a zmíní se, že je poslední verze mnohem lepší, je to další znak vašeho autorského zlepšení. Tedy za podmínky, že je tento betačtenář zcela upřímný a poskytuje konstruktivní kritiku a nelíbe vám prdel.

Znak devátý: Umíte si sami všimnout slabých míst v textu

Čím jste v psaní lepší, tím snadněji si všimnete míst, která jsou napsaná amatérsky. A není přitom problém, pokud je vaše psaní amatérské, protože všichni musíme někde začít. Čím víc se ovšem sami zlepšujete, tím snadněji si u textu uvědomíte, že ho nejspíš psal někdo začínající. Stejně tak to platí u knih, nemusíte ani umět přesně formulovat, co je na textu špatně, ale poznáte například to, že autor víc říká, než ukazuje apod. Takže jakmile poznáváte slabá místa a třeba i více komentujete to, co vám posílají ostatní, pak se nejspíš sami hodně zlepšujete.

Znak desátý: Získali jste nějaké psací „frčky“

Získáváte vnější znaky toho, že jste lepšími autory. Už to není jen o tom, že si vy sami všímáte vlastních zlepšení, stejný ohlas přichází i od dalších lidí. Třeba jste se dostali do první desítky v literárních soutěžích a to opakovaně, nebo jste dokonce získali nějakou cenu. Třeba se vaše dílo dostalo na populární web nebo do povídkového sborníku. Třeba vám něco pochválil přímo nakladatel. Tohle všechno jsou příklady toho, že se jako autoři zlepšujete a že si toho všímá i někdo jiný.

Znak jedenáctý: Nemůžete si pomoct, musíte psát bez ohledu na to, co říká někdo další

Pokud píšete dál navzdory všem případným kritikám nebo hejtům, pak nejen, že se nejspíš nevyhnutelně zlepšíte, ale také se držíte své vášně. Což je dost možná vůbec to nejdůležitější.

Zdroj: iWriterly

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.