K čemu vedly rizikové pokusy jednoho uznávaného druida?

Zjisti víc

Brandon Sanderson: 10 věcí, které bych si přál vědět jako náctiletý autor 2/3

Já jsem ale chodil na svoje kurzy, ve kterých bylo základním poselstvím Když chceš být spisovatelem, musíš hlavně psát. A já na to Super, jak to udělám? Oni na to Najdi svoji múzu. Hledej to, co tě osloví. Projdi se polem a čichni ke květinám.

To znělo zajímavě, ale ještě chybělo to, jak to mám udělat. Hodně jsme četli další autory, od kterých jsme dostali některé opravdu dobré rady. Vyprávím to směšněji, než to reálně bylo.

Co ale vynechali bylo posadit mě na zadek a donutit pracovat tak tvrdě, jako tehdy Toma. A to, co bych si fakt tehdy přál vědět, je, že když to chcete zmáknout jako profesionál – pamatujte, nemusíte, je to ok, ale moje práce je dát vám nějaké nástroje – tak musíte pracovat tak tvrdě jako lidi, co se chtěj stát inženýrama.

Jenže to potřebujete udělat sami, protože lidi zvenku vás k tomu nedokopou. To je podle mě jediná věc, která odděluje opravdu talentované autory a ty, kteří se těmi profíky fakt stanou. A venku je opravdu hodně opravdu talentovaných autorů, kteří se ale na tuhle úroveň nikdy nedostanou.

Takže v čem ten rozdíl vězí? Musíte si sami sobě zadávat úkoly. Pravděpodobně si budete muset sami říct Potřebuju strávit psaním tenhle konkrétní čas. Stejně, jako když se chcete naučit hrát na hudební nástroj nebo sportovat, musíte to dělat konzistentně. Nikdo vám to nebude přikazovat, vlastně nebudete mít obecně moc pevnou strukturu. A tohle je opravdu těžké, protože máme tendenci být umělci a rádi chodíme s hlavou v oblacích.

Milujeme tyhle vidiny, jak to všechno bude super. Jenže taky potřebujeme strukturu, tedy vybudovat si dobré návyky. A ty si skutečně musíte vytvořit sami. A může vám to klidně zabrat tak 10 let. To je přibližná doba, kterou vám zabere stát se v něčem opravdu expertem.

Jako autor pak soutěžíte se všemi lidmi, kteří už profesionály jsou, takže vaše psaní musí být na srovnatelné úrovni. Což pro vás nejspíš znamená těch 10 let, takže musíte být připraveni na velkou časovou investici. A i tak z toho můžete mít peníze, ale taky nemusíte. Proto je třetí bod tohohle seznamu fakt podstatný a je třeba tomu porozumět.

To nejlepší, co v této situaci můžete udělat, je vybudovat si konstantní psací návyk. Pokud si máte odnést jen jednu věc, tak tuhle, tedy kontinuální psaní.

Nemusíte skončit psaním toho, co jste psát chtěli nebo plánovali

Teď se vydáme trochu jiným směrem a zase přijde příběh.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Author Level Up: Jak to, že jsem tak produktivní?

Author Level Up: Jak to, že jsem tak produktivní?

Tuhle otázku dostávám neustále: Michale, jaktože toho zvládat napsat tolik? Odpovím vám na to. Jak je možné, že toho během dne zvládnu víc, než většina ostatních lidí zvládne za týden. Jak to dělám? No, je to kombinace několika věcí a jen vám chci nabídnout pár...

Ellen Brock: Jak napsat proaktivní scény

Ellen Brock: Jak napsat proaktivní scény

Dneska budu mluvit o psaní proaktivních scén. Podíváme se na tři takové ze třech různých knih, později budeme mluvit o reaktivních scénách a o tom, jak se od těchto liší a jak jsou strukturované. Proaktivní scény jsou většinou následovány reaktivními scénami, můžete...

Literární dekoder hyper vln aneb Jak zjistit sračku snadno a rychle

Literární dekoder hyper vln aneb Jak zjistit sračku snadno a rychle

„Teď můžete stavět: Dekoder hyper vln.“ UFO Nepřítel neznámý, Microprose 1993 Poznámka k titulku: Již neexistující firma Microprose vydala na přelomu let 1993 a 1994 strategii X COM Ufo Defense o obraně proti mimozemské invazi. V této hře hráč pronásledoval létající...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *